Ήταν στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κάρφωσε στα… μούτρα του Αϊζέια Στούαρτ, τον κοίταξε για μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου και οι διαιτητές τον χρέωσαν με δεύτερη τεχνική ποινή (την πρώτη την είχε δεχθεί στο πρώτο ημίχρονο για διαμαρτυρία).

Δείτε τη φάση που οδήγησε στην αποβολή του Γιάννη:

Με τον Greek Freak στα αποδυτήρια, ανέλαβε δράση ο Ντέιμιαν Λίλαρντ, ο οποίος έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει τους Μπακς «ζωντανούς», ενώ το καθοριστικό καλάθι για τη νίκη το πέτυχε ο Μπρουκ Λόπεζ, 42.2″ πριν το φινάλε (119-118), πριν ο Λίλαρντ κόψει τον Κέιντ Κάνινχαμ. Οι Πίστονς είχαν την ευκαιρία για την παράταση ή την νίκη, είχαν 3.9″ στη διάθεσή τους στο 120-118, όμως η επαναφορά ήταν κακή, ο Τζέι Κράουντερ χάλασε την πάσα με τα ακροδάχτυλά του και το σουτ του Κάνινχαμ πίσω από το κέντρο ήταν έρμπολ. Το Μιλγουόκι είναι πλέον στο 5-2 (4-1 εντός και 1-1 εκτός έδρας), ενώ το Ντιτρόιτ στο 2-7 (1-3 εντός και 1-4 εκτός έδρας). Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Πέισερς στην Ιντιανάπολις, τα ξημερώματα της Παρασκευής (10/11, 02:00).

Οι αριθμοί του Γιάννη

Πριν την αποβολή του, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε προλάβει να πετύχει 15 πόντους με 6/14 δίποντα, 3/6 βολές. Είχε 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 μπλοκ, 1 λάθος, 1 φάουλ, +5 στο +/-, σε 21:52.

Τα στατιστικά των Μπακς: 30/53 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 27/32 βολές, 45 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 10 λάθη, 18 φάουλ.

Τα στατιστικά των Πίστονς: 41/69 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 15/16 βολές, 60 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 17 λάθη, 24 φάουλ.