Ο απίθανος Βάτσλικ έστειλε τον Ολυμπιακό στους ομίλους του Europa League

O Oλυμπιακός θα αγωνιστεί και φέτος στους ομίλους του Europa League, καθώς απέκλεισε τον Απόλλωνα Λεμεσού στην διαδικασία των πέναλτι(3-1) και ενώ η παράταση ολοκληρώθηκε στο 1-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής της πρόκρισης των ”ερυθρολεύκων”, ο Tόμας Βατσλίκ, ο οποίος έπιασε τρία πέναλτι και… καθάρισε για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ιδανική εκκίνηση στην αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 2′ εκμεταλλεύθηκε την ώθηση της έδρας και άνοιξε το σκορ. Ο Μαυρίας έκανε το λάθος, ο Ρέαμπτσιουκ έκλεψε από αριστερά, πάσαρε στον Μασούρα και ο Έλληνας εξτρέμ με καλό τελείωμα έστειλε την μπάλα στο πλεκτό. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι και στο 16′ απείλησαν εκ νέου με τον Ελ Εραμπί ενώ στο 30′ ο Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε την ενέργεια του Κουντέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ”ερυθρόλευκοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν να βρουν ένα δεύτερο γκολ που θα έβαζε τέλος στην υπόθεση πρόκριση, κρατώντας παράλληλα μακριά τους παίκτες του Απόλλωνα Λεμεσού από την εστία του Βατσλίκ. Στο 71′ το δυνατό σουτ του Κουντέ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 77′ ο Μασούρας αστόχησε στο τετ α τετ μετά από πάσα του Ελ Αραμπί.

Στο 83′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Ογκέντα που πέρασε λίγο άουτ. Η ομάδα του Κορμπεράν που έχασε απίθανη ευκαιρία στο 88′ με τον Σισέ έδειχνε πως θα κρατήσει μέχρι τέλους αλλά πλήρωσε ακριβά μια αμυντική αδράνεια στο 89′, με τον Πίττα να σκοράρει σαν σε προπόνηση και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στην παράταση ο ελληνικός σύλλογος έμεινε με δέκα παίκτες στο 99′ λόγω της αποβολής του Μπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. To παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι και εκεί ”μίλησε” η κλάση του Βατσλίκ, ο οποίος απέκρουσε τρεις εκτελέσεις και χάρη στα εύστοχα χτυπήματα των Εμβιλά, Άβιλα και ΝτελαΦουέντε οι γηπεδούχοι νίκησαν 3-1.

Ο Ολυμπιακός, πλέον, περιμένει να μάθει τους αντιπάλους του στη κλήρωση της Παρασκευής(14.00), στην οποία θα βρίσκεται στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας της διοργάνωσης.

* Πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι οπαδοί του Απόλλωνα Λεμεσού είχαν συμπλοκές με τις δυνάμεις της αστυνομίας.